Price Comparison
COMMENT
Created by : CRones
Version : 1.0
Modified by: derzweibeiner
Version: 1.1
•The same, but with less steps
SCRIPTING
Ask
What's the price of the first item to compare ?

Provided Input
SCRIPTING
Ask
What's the number of units in the first item ?

Provided Input
VARIABLES
Get
Price 1
MATHS
Number
÷
# Of units In item 1
Options Under Construction

Calculation Result
MATHS
Format
Number
to
3 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
Ask
What is the price of item 2?

Provided Input
MATHS
Format
Number
to
2 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
Ask
What is the # of units of item 2?

Provided Input
MATHS
Format
Number
to
2 decimal places

Formatted Number
VARIABLES
Get
Price Of item 2
MATHS
Number
÷
# Of Units Of Item 2
Options Under Construction

Calculation Result
MATHS
Format
Number
to
3 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
If
Input
Condition
SCRIPTING
Show
Same Price per Unit!!
You can Buy Either Item!!!
SCRIPTING
Otherwise
SCRIPTING
If
Input
Condition
SCRIPTING
Show
The price per unit of item #1 is $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
The price per unit of item #2 is $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
You should buy the second item, having a unit cost of $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
SCRIPTING
Otherwise
SCRIPTING
Show
The price per unit of item #1 is $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
The price per unit of item #2 is $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
.
You should buy the first item, having a unit cost of $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
SCRIPTING
End If

If Result
SCRIPTING
End If

If Result
Showcuts