Price Comparison
COMMENT
Created by : CRones
Version : 1.0
Modified by: derzweibeiner
Version: 1.1
•The same, but with less steps
Modified by cait-star
Version 1.11
• The same, but with all text standardized across all pop ups.
SCRIPTING
Ask
What's the price of item 1?

Provided Input
SCRIPTING
Ask
What's the number of units in item 1?

Provided Input
VARIABLES
Get
Price 1
MATHS
Number
÷
# Of units In item 1
Options Under Construction

Calculation Result
MATHS
Format
Number
to
3 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
Ask
What's the price of item 2?

Provided Input
MATHS
Format
Number
to
2 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
Ask
What's the number of units of item 2?

Provided Input
MATHS
Format
Number
to
2 decimal places

Formatted Number
VARIABLES
Get
Price Of item 2
MATHS
Number
÷
# Of Units Of Item 2
Options Under Construction

Calculation Result
MATHS
Format
Number
to
3 decimal places

Formatted Number
SCRIPTING
If
Input
Condition
SCRIPTING
Show
Both items cost the same per unit.
You can buy either one!
SCRIPTING
Otherwise
SCRIPTING
If
Input
Condition
SCRIPTING
Show
The price per unit of item 1 is $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
The price per unit of item 2 is $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
You should buy item 2 for $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
per unit!
SCRIPTING
Otherwise
SCRIPTING
Show
The price per unit of item 1 is $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
The price per unit of item 2 is $
Formatted Number Cost Of Each Unit 2
.
You should buy item 1 for $
Formatted Number Cost Per Unit For Each Of Item 1
per unit!
SCRIPTING
End If

If Result
SCRIPTING
End If

If Result
Showcuts